| Global Score | |
| 76.7 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| -- | 5.57 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 432 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 6.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S5 Sport is a little bit better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), having a 77.8 score against 76.7. These phones include Android OS (Operating System), but the Samsung Galaxy S5 Sport has 4.4.2 version while Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15, so it provides you a couple additional features.
The Galaxy S5 Sport counts with a much powerful CPU than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has an inferior number of cores and lesser RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. The Galaxy S5 Sport has a lot better looking screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller display.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a much greater memory capacity to install applications and games than Samsung Galaxy S5 Sport, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal storage. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a very superior battery lifetime than Galaxy S5 Sport, because it has a 4650mAh battery capacity.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with just a bit better camera than Galaxy S5 Sport, and although they both have the same 3840x2160 video resolution, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has higher video frame rate and a much better 48 megapixels resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.