| Global Score | |
| 76.7 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.2 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 565 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.45 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 7.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.48 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v has a score of 78.8, which is a bit better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored)'s 76.7 overall score. Both devices in this comparison use Android OS (operating system), but the Xperia Z4v has 5.1 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15. The Xperia Z4v has a lot better looking display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller screen.
Xperia Z4v features a much faster processing unit than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Xperia Z4v also counts with a graphics co-processor. Xperia Z4v captures clearer photos and videos than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a camera in the back with a way lower resolution and a worse 3840x2160 (4K) video resolution.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a much better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Xperia Z4v, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a very superior battery duration than Sony Xperia Z4v, because it has a 55% greater battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.