| Global Score | |
| 76.7 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Gold, Green and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.56 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 7.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.48 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z5 is a bit better than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), getting a general score of 77.6 against 76.7. These devices work with Android operating system, but Sony Xperia Z5 has 5.1 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version. The Sony Xperia Z5 features a way better hardware performance than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has lesser RAM memory, and they both have a Octa-Core CPU, the Sony Xperia Z5 also counts with a graphics co-processor.
Sony Xperia Z5 has an incredibly better looking screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a lot smaller display. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a much bigger storage for apps and games than Xperia Z5, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 224 GB more internal storage.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a really longer battery duration than Xperia Z5, because it has 4650mAh of battery capacity instead of 2900mAh. Xperia Z5 takes just a bit better videos and photos than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a lower 3840x2160 video resolution and a back camera with lot less megapixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.