| Global Score | |
| 76.7 | 79.8 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 6.08 x 2.99 x 0.31 inches |
| -- | 6.35 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Gold and Gray |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 545.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.5 inches |
| -- | 2160 x 3840 pixels (4K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 801 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 10.6 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.56 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 7.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3430mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 630 hours standby time 15.2 hours talk time |
| 6.48 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xperia Z5 Premium is a bit better than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), with a 79.8 score against 76.7. Both of these phones use Android OS, but the Xperia Z5 Premium has an older 5.1 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version. The Xperia Z5 Premium has a much better looking screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a really smaller display.
The Xperia Z5 Premium features a much powerful processor than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has 13 GB less RAM memory, and they both have a Octa-Core CPU, the Xperia Z5 Premium also counts with a graphics co-processor. The Sony Xperia Z5 Premium captures slightly better pictures and videos than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a camera with a much worse resolution and a worse video resolution.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has much more storage for apps and games than Sony Xperia Z5 Premium, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features longer battery life than Xperia Z5 Premium, because it has 4650mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.