| Global Score | |
| 74.9 | 77.7 |
| Basic Information | |
| HTC | |
| Android 15 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.3 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.56 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 7.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has a general score of 77.7, which is a bit better than Google Pixel 10 Pro (Rumored)'s general score of 74.9. Both devices in our current comparison have Android OS (operating system), but HTC One M9 has an older 5.0 version while Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15. The HTC One M9 has a much powerful processing unit than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has 13 GB less RAM, and they both have the same number of cores, the HTC One M9 also counts with a graphics processor and a 64-bits processor.
HTC One M9 has a much sharper display than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a way smaller screen. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a little bit better camera than HTC One M9, and although they both have the same (4K) video definition, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has a back-facing camera with much more mega-pixels and faster 60 frames per second video frame rate.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a much better storage to install games and applications than HTC One M9, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 96 GB more internal storage. Google Pixel 10 Pro (Rumored) features a superior battery duration than HTC One M9, because it has a 65% greater battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.