| Global Score | |
| 74.9 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 10 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.56 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 has a score of 76.4, which is just a bit better than Google Pixel 10 Pro (Rumored)'s 74.9 global score. Both phones we are comparing use Android OS (operating system), but LG G3 has older 5.0 version and Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15 version. LG G3 features a way better performance than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has an inferior number of cores (although faster) and 13 GB less RAM, it also counts with an extra graphics processing unit.
LG G3 counts with a much sharper display than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a bit smaller display and much less brightness. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has much more storage for applications, games, photos and videos than LG G3, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) features a much longer battery performance than LG G3, because it has a 57 percent more battery size. Google Pixel 10 Pro (Rumored) shoots better pictures and videos than LG G3, and although they both have the same video resolution, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has a back camera with a lot better 50 mega pixels resolution and higher 60 fps video frame rates.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.