| Global Score | |
| 74.9 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 8.9 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.56 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 7.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 3 is slightly better than the Google Pixel 10 Pro (Rumored), getting a score of 81.2 against 74.9. These phones come with Android OS (Operating System), but Samsung Galaxy Note 3 has the previous 5.0 version and Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15. Samsung Galaxy Note 3 features a lot better looking display than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a little smaller screen.
Google Pixel 10 Pro (Rumored) features slightly more storage capacity to store more games and applications than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory. The Samsung Galaxy Note 3 features a much more powerful processor than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has less RAM and 4 less CPU cores , it also counts with an extra graphics processor.
Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with a really longer battery duration than Samsung Galaxy Note 3, because it has a 4700mAh battery capacity against 3200mAh. Google Pixel 10 Pro (Rumored) captures a bit better pictures and videos than Galaxy Note 3, and although they both have the same 3840x2160 video definition, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has a much better resolution camera in the back and faster video frame rates.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.