| Global Score | |
| 74.9 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.5 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.56 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 is a bit better than Google Pixel 10 Pro (Rumored), having an 81.6 score against 74.9. Both of these devices use Android OS, but Galaxy Note 4 has 5.0 version while Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15. The Samsung Galaxy Note 4 features a very superior processor than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM memory, it also counts with a GPU.
Samsung Galaxy Note 4 features a much more vibrant screen than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a quite smaller display. Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a much greater storage for applications and games than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a little bit better camera than Galaxy Note 4, and although they both have the same (4K) video definition, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has higher video frame rate and a way more mega pixels back-facing camera. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a much better battery life than Samsung Galaxy Note 4, because it has 4700mAh of battery capacity against 3220mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.