| Global Score | |
| 74.9 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.56 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 is a bit better than Google Pixel 10 Pro (Rumored), getting a 79 score against 74.9. Both phones we compare here work with Android OS (Operating System), but Samsung Galaxy S4 has older 4.4 version while Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15. Galaxy S4 features a much better processing power than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM and an inferior number of cores (although faster), it also counts with an extra graphics processing unit.
The Galaxy S4 features a way better looking screen than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a really smaller screen. Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with a bit more storage for games and applications than Galaxy S4, because although it has no SD memory slot, it also counts with 64 GB more internal memory capacity.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) features a much longer battery duration than Samsung Galaxy S4, because it has a 4700mAh battery capacity instead of 2600mAh. Google Pixel 10 Pro (Rumored) captures much clearer videos and photos than Galaxy S4, because it has a way more mega-pixels camera in the back and a much better 3840x2160 video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.