| Global Score | |
| 74.9 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.56 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 7.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 has a global score of 80.8, which is a bit better than the Google Pixel 10 Pro (Rumored)'s score of 74.9. These devices use Android operating system, but Galaxy S5 has 4.4.2 version while Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15 version. Samsung Galaxy S5 features a way better screen than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a bit smaller display.
Samsung Galaxy S5 features a really superior performance than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has an inferior number of cores (although faster) and a smaller amount of RAM, it also counts with an additional graphics processor. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with just a bit better camera than Galaxy S5, and although they both have the same (4K) video quality, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has a back camera with much more mega-pixels and higher 60 fps video frame rates.
Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a very superior memory to install games and applications than Galaxy S5, because although it has no external SD slot, it also counts with 96 GB more internal storage capacity. Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with a really longer battery life than Galaxy S5, because it has a 68 percent more battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.