| Global Score | |
| 74.9 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.2 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 565 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.56 | 10.45 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 7.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v is a little bit better than the Google Pixel 10 Pro (Rumored), getting a 78.8 score against 74.9. Both of these phones come with Android OS, but Xperia Z4v has an older 5.1 version and Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15 version. The Sony Xperia Z4v has a much powerful processing unit than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have the same number of cores, the Sony Xperia Z4v also counts with a graphics processing unit.
Xperia Z4v features a much better display than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a bit smaller display. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) captures a bit better pictures and videos than Sony Xperia Z4v, and although they both have the same video quality, the Google Pixel 10 Pro (Rumored) also has faster 60 frames per second video frame rates and a camera with a much higher resolution.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) features a very superior memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Xperia Z4v, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with a much better battery duration than Sony Xperia Z4v, because it has a 4700mAh battery capacity against 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.