| Global Score | |
| 74.9 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 3000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 42.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.56 | 10.56 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 7.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4700mAh Li - Ion Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.56 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z5 has a score of 77.6, which is a little bit better than Google Pixel 10 Pro (Rumored)'s 74.9 score. Both of these phones work with Android OS, but Sony Xperia Z5 has the previous 5.1 version and Google Pixel 10 Pro (Rumored) has Android 15 version. The Sony Xperia Z5 counts with a much more vibrant screen than Google Pixel 10 Pro (Rumored), although it has a bit smaller display.
Xperia Z5 has a really superior hardware performance than Google Pixel 10 Pro (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have the same number of cores, the Xperia Z5 also counts with an additional graphics processing unit. The Xperia Z5's camera is very similar to the Google Pixel 10 Pro (Rumored) one, although the Xperia Z5 has a lower 3840x2160 video resolution and a camera with much less mega pixels.
The Google Pixel 10 Pro (Rumored) counts with more memory for games and applications than Xperia Z5, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 96 GB more internal storage. The Google Pixel 10 Pro (Rumored) has a much better battery duration than Xperia Z5, because it has a 4700mAh battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.