| Global Score | |
| 66.9 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 12 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 6.31 x 2.96 x 0.32 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| -- | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 599.00 | $ 600.00 |
| Display / Screen | |
| 6.4 inches | 5.6 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 411 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.2 | 9.6 |
| Performance | |
| Tensor chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 7.7 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 4614mAh Nano SIM Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 6.48 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge is way better than the Google Pixel 6, getting an 81.7 score against 66.9. These phones have Android operating system, but the Galaxy Note Edge has an older 5.0 version while Google Pixel 6 has Android 12 version. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a much more powerful CPU than Google Pixel 6, because although it has a lower amount of RAM, it also counts with more CPU cores and an additional graphics processor.
The Galaxy Note Edge has a lot better screen than Google Pixel 6, because although it has a quite smaller screen, it also counts with a better pixel number in each inch of screen. Google Pixel 6 counts with a lot bigger memory capacity for applications and games than Galaxy Note Edge, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory.
Google Pixel 6 features a much longer battery life than Galaxy Note Edge, because it has a 54% larger battery size. Galaxy Note Edge takes greater photographs and videos than Google Pixel 6, although it has a back facing camera with much less MP resolution.
The Samsung Galaxy Note Edge is a bit more expensive than Google Pixel 6, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.