| Global Score | |
| 80.1 | 77.7 |
| Basic Information | |
| HTC | |
| Android 13 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum and Glass | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | S-LCD 3 |
| 513 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 9.3 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.69 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.88 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Google Pixel 8 Pro is a bit better than HTC One M9, having an 80.1 score against 77.7. Both phones we compare here come with Android OS (operating system), but Google Pixel 8 Pro has newer 13 version and HTC One M9 has Android 5.0. The Google Pixel 8 Pro construction is a lot lighter and notably thinner than the HTC One M9.
HTC One M9 has a sharper screen than Google Pixel 8 Pro, although it has a really smaller display, a little bit less pixels per inch of screen and a way worse 1920 x 1080 pixels resolution. The HTC One M9 has a much better performing processor than Google Pixel 8 Pro, because although it has 9 GB less RAM memory, it also counts with a larger number of faster cores, a 64-bit CPU and a graphics co-processor.
The HTC One M9 features a superior camera than Google Pixel 8 Pro, although it has a back camera with a much lower resolution. The Google Pixel 8 Pro features much more storage capacity for apps and games than HTC One M9, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory.
Google Pixel 8 Pro features a way better battery lifetime than HTC One M9, because it has 5100mAh of battery capacity against 2840mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.