| Global Score | |
| 80.1 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | |
| Android 13 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum and Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.5 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 513 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 10 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.69 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.88 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Google Pixel 8 Pro has a general score of 80.1, which is just a bit better than LG G3's overall score of 76.4. These devices come with Android OS (Operating System), but the Google Pixel 8 Pro has newer 13 version while LG G3 has Android 5.0 version. Google Pixel 8 Pro's construction is notably thinner and incredibly lighter than LG G3.
The LG G3 features a much better looking display than Google Pixel 8 Pro, because although it has a bit smaller display and a little lower 2560 x 1440 resolution, it also counts with a just a little more pixels per inch in the display. LG G3 features a much faster CPU than Google Pixel 8 Pro, because although it has 9 GB less RAM, it also counts with an additional GPU and a larger number of cores.
LG G3 has a slightly better camera than Google Pixel 8 Pro, although it has a lot less MP resolution back facing camera. Google Pixel 8 Pro has a very superior storage to install games and applications than LG G3, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Google Pixel 8 Pro features a way better battery duration than LG G3, because it has a 5100mAh battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.