| Global Score | |
| 80.1 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 13 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum and Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.7 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 513 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 8.9 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.69 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.88 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 3 is a little bit better than the Google Pixel 8 Pro, having a global score of 81.2 against 80.1. Both devices in this review use Android OS, but the Galaxy Note 3 has older 5.0 version and Google Pixel 8 Pro has Android 13 version. The Samsung Galaxy Note 3 counts with a slightly better display than Google Pixel 8 Pro, although it has a little bit smaller display, a way worse resolution of 1920 x 1080 and a quite worse pixel number in each inch in the display.
Google Pixel 8 Pro counts with a much bigger memory for games and applications than Galaxy Note 3, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity. The Samsung Galaxy Note 3 counts with an extremely better processor than Google Pixel 8 Pro, because although it has 9 GB lesser RAM, it also counts with more cpu cores and a graphics co-processor.
Google Pixel 8 Pro has a much longer battery performance than Galaxy Note 3, because it has a 5100mAh battery size. Galaxy Note 3 has a much better camera than Google Pixel 8 Pro, although it has a back facing camera with lot less mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.