| Global Score | |
| 80.1 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 13 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Glass | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 513 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 8.69 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.88 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Google Pixel 8 Pro is just a bit better than the Samsung Galaxy S4, having a overall score of 80.1 against 79. Both of these phones work with Android OS (Operating System), but the Google Pixel 8 Pro has newer 13 version while Samsung Galaxy S4 has Android 4.4 version, counting with a couple nice extra features and enhanced performance. The Google Pixel 8 Pro body is much thinner and extremely lighter than the Samsung Galaxy S4.
Samsung Galaxy S4 features a brighter display than Google Pixel 8 Pro, although it has a little bit lower display density, a really smaller display and a way worse resolution of 1920 x 1080px. The Google Pixel 8 Pro has a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy S4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 192 GB more internal memory.
The Samsung Galaxy S4 has a very superior CPU than Google Pixel 8 Pro, because although it has a smaller amount of RAM memory, it also counts with a GPU and a higher number of faster cores. The Google Pixel 8 Pro features a superior battery duration than Galaxy S4, because it has a 5100mAh battery capacity instead of 2600mAh.
Galaxy S4 takes a little bit better photos and videos than Google Pixel 8 Pro, although it has a back facing camera with much less megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.