| Global Score | |
| 80.1 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 13 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum and Glass | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.1 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 513 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.69 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 6.88 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S5 is just a bit better than the Google Pixel 8 Pro, getting an 80.8 score against 80.1. Both devices in our current comparison have Android OS, but the Samsung Galaxy S5 has 4.4.2 version and Google Pixel 8 Pro has Android 13 version. Galaxy S5 features a more vivid display than Google Pixel 8 Pro, because although it has a much smaller display and a much lower 1920 x 1080 resolution, it also counts with a just a bit better amount of pixels per inch of display.
Galaxy S5 features a much powerful processing unit than Google Pixel 8 Pro, because although it has less RAM, it also counts with a graphics co-processor and more cpu cores. The Google Pixel 8 Pro counts with a much better memory to store more apps and games than Galaxy S5, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Google Pixel 8 Pro counts with a much longer battery duration than Samsung Galaxy S5, because it has an 82% more battery size. The Galaxy S5 counts with a much better camera than Google Pixel 8 Pro, although it has a camera in the back with a much worse 16 mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.