| Global Score | |
| 80.1 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 13 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Glass | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.2 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 513 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 8.69 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 6.88 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Google Pixel 8 Pro is slightly better than the Xperia Z4v, getting a overall score of 80.1 against 78.8. Google Pixel 8 Pro is a incredibly thinner and much lighter phone than Xperia Z4v. Both phones in this comparison have Android OS (operating system), but the Google Pixel 8 Pro has the newer 13 version while Xperia Z4v has Android 5.1 version, providing some nice extra features and performance improvements.
The Sony Xperia Z4v counts with a lot better processing power than Google Pixel 8 Pro, because although it has lesser RAM, it also counts with an extra GPU and a greater number of cores. The Sony Xperia Z4v counts with a better looking screen than Google Pixel 8 Pro, because although it has a little worse resolution of 2560 x 1440 and a way smaller screen, it also counts with a little more pixels per display inch.
The Google Pixel 8 Pro features much more memory for games and applications than Xperia Z4v, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory capacity. Sony Xperia Z4v features a lot better camera than Google Pixel 8 Pro, although it has a camera in the back with way less mega pixels.
Google Pixel 8 Pro has a much better battery duration than Xperia Z4v, because it has a 70% larger battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.