| Global Score | |
| 80.1 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 13 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Aluminum and Glass | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.7 inches | 5.2 inches |
| 3120 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 513 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8.1 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 64.00 MP + 16.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 8.69 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5100mAh Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.88 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Google Pixel 8 Pro has a general score of 80.1, which is slightly better than the Sony Xperia Z5's general score of 77.6. These phones have Android OS, but the Google Pixel 8 Pro has a newer 13 version and Sony Xperia Z5 has Android 5.1, providing the user a couple additional features and performance tweaks. Google Pixel 8 Pro is a much lighter and thinner device than Sony Xperia Z5.
Xperia Z5 features a sharper display than Google Pixel 8 Pro, although it has a lot smaller screen, a little bit worse count of pixels per inch in the screen and a lot lower resolution of 1920 x 1080 pixels. The Google Pixel 8 Pro has a very superior memory capacity for apps and games than Xperia Z5, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory.
The Xperia Z5 counts with a lot better hardware performance than Google Pixel 8 Pro, because although it has 9 GB less RAM memory, it also counts with a larger number of cores and an extra graphics co-processor. Xperia Z5 captures way better videos and photos than Google Pixel 8 Pro, although it has a back-facing camera with way less mega pixels.
The Google Pixel 8 Pro features a really longer battery performance than Sony Xperia Z5, because it has a 5100mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.