| Global Score | |
| 82.2 | 77.7 |
| Basic Information | |
| HTC | |
| Android 14 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| 311 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.3 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a global score of 82.2, which is a little bit better than HTC One M9's 77.7 score. Both phones in our current comparison work with Android operating system, but Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a more recent 14 version while HTC One M9 has Android 5.0, providing lots of additional features. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored)'s body is extremely thinner and much lighter than the HTC One M9.
The HTC One M9 counts with a much faster CPU than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has lesser RAM, and they both have the same number of cores, the HTC One M9 also counts with a 64-bit processing unit and a graphics processing unit. HTC One M9 has a much sharper screen than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a really smaller display, it also counts with a lot higher resolution of 1920 x 1080px and a greater pixels density.
The HTC One M9's camera is very similar to Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored)'s camera, although the HTC One M9 has a back-facing camera with lot less megapixels and a lower 3840x2160 (4K) video quality. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) features a very superior memory capacity to store more games and applications than HTC One M9, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a superior battery life than HTC One M9, because it has 5000mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.