| Global Score | |
| 82.2 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.5 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 311 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 10 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is just a bit better than the LG G3, having an 82.2 score against 76.4. These phones have Android OS (Operating System), but Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has 14 version and LG G3 has Android 5.0 version. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is a extremely thinner and extremely lighter phone than the LG G3.
LG G3 features a way better screen than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a way smaller screen, it also counts with a much better 2560 x 1440 resolution and a way greater pixel number per screen inch. The LG G3 has a lot better processing power than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an extra GPU.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) features a much greater memory capacity to store more games and applications than LG G3, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) features a way better battery lifetime than LG G3, because it has a 67% greater battery size.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a slightly better camera than LG G3, and although they both have the same video definition, the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) also has a much higher resolution back facing camera and higher video frame rate.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.