| Global Score | |
| 82.2 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.7 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| 311 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 8.9 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is slightly better than the Samsung Galaxy Note 3, with a general score of 82.2 against 81.2. Both phones in this comparison review work with Android OS (Operating System), but Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has the newer 14 version while Samsung Galaxy Note 3 has Android 5.0. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is a lighter and notably thinner device than the Samsung Galaxy Note 3.
Galaxy Note 3 has a much sharper display than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a really smaller screen, it also counts with a way higher resolution of 1920 x 1080 pixels and a just a bit higher display density. The Galaxy Note 3 counts with an extremely better processor than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores , it also counts with a graphics co-processor.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a slightly better camera than Samsung Galaxy Note 3, and although they both have the same 3840x2160 video resolution, the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) also has a back camera with way more mega pixels and faster 60 frames per second video frame rates.
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a much greater storage for games and applications than Galaxy Note 3, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a really longer battery performance than Samsung Galaxy Note 3, because it has 5000mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.