| Global Score | |
| 82.2 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.7 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| 311 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.5 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a global score of 82.2, which is a bit better than the Samsung Galaxy Note 4's general score of 81.6. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is a incredibly lighter and noticeably thinner cellphone than Samsung Galaxy Note 4. Both of these devices come with Android OS, but Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has 14 version while Samsung Galaxy Note 4 has Android 5.0 version, giving lots of additional features and better performance.
The Samsung Galaxy Note 4 features a much more powerful processor than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has 13 GB lesser RAM memory and lesser cores , it also counts with a graphics processor. The Galaxy Note 4 has a lot better looking screen than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a much smaller screen, it also counts with a way higher resolution of 2560 x 1440px and a way greater pixels quantity per screen inch.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) shoots a bit better photos and videos than Galaxy Note 4, and although they both have the same video quality, the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) also has a back-facing camera with much more mega pixels and higher 60 frames per second video frame rates. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a superior storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a way better battery performance than Galaxy Note 4, because it has a 55 percent larger battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.