| Global Score | |
| 82.2 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 14 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| 311 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.12 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.8 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has an overall score of 82.2, which is slightly better than Samsung Galaxy S4's 79 general score. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) design is noticeably lighter and much thinner than Samsung Galaxy S4. These phones use Android OS (operating system), but Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a more recent 14 version while Samsung Galaxy S4 has Android 4.4 version, so it provides you some additional features.
The Samsung Galaxy S4 has an incredibly better looking screen than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a way smaller screen, it also counts with more pixels per inch of display and a way higher resolution of 1920 x 1080 pixels. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a much better memory for applications and games than Galaxy S4, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Galaxy S4 has a way better hardware performance than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower number of cores (although they are faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processor. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a better camera than Galaxy S4, because it has a lot higher resolution camera in the back and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a much longer battery life than Galaxy S4, because it has a 5000mAh battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.