| Global Score | |
| 82.2 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 14 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.1 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| 311 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is a little bit better than Samsung Galaxy S5, getting an 82.2 score against 80.8. These devices use Android operating system, but the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has the previous 14 version and Samsung Galaxy S5 has Android 4.4.2. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) is a extremely thinner and incredibly lighter device than the Samsung Galaxy S5.
The Galaxy S5 features a much sharper display than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a way smaller screen, it also counts with a much better 1920 x 1080px resolution and a lot more pixels per inch in the display. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a superior storage capacity for apps and games than Galaxy S5, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Samsung Galaxy S5 has a much faster processing unit than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has 4 less processing cores (but faster) and a lower amount of RAM, it also counts with an extra GPU. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a way better battery duration than Galaxy S5, because it has 5000mAh of battery capacity against 2800mAh.
The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) shoots slightly better photos and videos than Galaxy S5, and although they both have the same (4K) video resolution, the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) also has a camera with a much better 48 megapixels resolution and better 60 fps video frame rates.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.