| Global Score | |
| 82.2 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.2 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 311 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a global score of 82.2, which is slightly better than the Xperia Z4v's 78.8 overall score. These phones come with Android OS, but the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a newer 14 version and Xperia Z4v has Android 5.1 version. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) design is extremely lighter and notably thinner than Xperia Z4v.
The Xperia Z4v counts with a much greater hardware performance than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Xperia Z4v also counts with an additional graphics processor. The Xperia Z4v has an incredibly better looking display than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a really smaller display, it also counts with a way better 2560 x 1440 resolution and a much greater screen density.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) features a way bigger memory for applications and games than Xperia Z4v, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity. Xperia Z4v shoots clearer videos and photos than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), although it has a camera with a much worse resolution and a worse video resolution.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) features a very superior battery lifetime than Sony Xperia Z4v, because it has a 67 percent more battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.