| Global Score | |
| 82.2 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Sony | |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.2 inches |
| 2480 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 311 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G4 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 8.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.8 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a score of 82.2, which is just a bit better than Sony Xperia Z5's 77.6 global score. Both devices we are comparing have Android OS (operating system), but the Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has 14 version while Sony Xperia Z5 has Android 5.1, so it provides the user lots of additional features. The Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) construction is incredibly thinner and much lighter than Sony Xperia Z5.
The Sony Xperia Z5 counts with a way better screen than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a way smaller screen, it also counts with a way better resolution of 1920 x 1080px and more pixels per inch of screen. Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) counts with a lot bigger memory to install applications and games than Sony Xperia Z5, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Xperia Z5 features a much better performing processor than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower amount of RAM, and they both have the same number of cores, the Xperia Z5 also counts with a graphics co-processor. Xperia Z5 counts with a slightly better camera than Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored), although it has a lower 3840x2160 video resolution and a back camera with a much lower 23 MP resolution.
Google Pixel 9 Pro Fold (Rumored) has a much longer battery lifetime than Sony Xperia Z5, because it has a 72% bigger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.