| Global Score | |
| 29.2 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Haier | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 4.61 x 1.81 x 0.83 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 4.23 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 115.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 4.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 980mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 180 hours standby time 6 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III has a global score of 70.8, which is a lot better than the Haier A600's global score of 29.2. The Galaxy S III construction is extremely thinner but heavier than Haier A600. The Galaxy S III has a much more vibrant screen than Haier A600, because it has a much bigger display, a much higher resolution of 1280 x 720 and a way higher display density.
The Galaxy S III counts with a much better processing power than Haier A600, because it has 2 more cpu cores and an additional graphics processor. The Galaxy S III captures much better photographs and videos than Haier A600, because it has a way more mega-pixels back facing camera. The Samsung Galaxy S III counts with a much better storage capacity for applications and games than Haier A600.
The Galaxy S III features a much better battery lifetime than Haier A600, because it has 2100mAh of battery capacity against 980mAh.
The Galaxy S III not only is the best phones in this comparison, but it's also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.