| Global Score | |
| 29.9 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Haier | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.13 x 1.93 x 0.43 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| Black | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 470.00 | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5.7 inches |
| 240 x 400 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 179 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.73 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM, Dual SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 850mAh Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 115 hours standby time 2 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.32 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Note 4 is much better than the Haier A67, getting a score of 81.6 against 29.9. Samsung Galaxy Note 4 counts with a very superior processing unit than Haier A67, because it has a graphics processor and a greater number of cores. The Samsung Galaxy Note 4 features a lot better looking display than Haier A67, because it has a way better resolution of 2560 x 1440, way more pixels per screen inch and a lot larger display.
Galaxy Note 4 has a much bigger memory to install applications and games than Haier A67, because it has a slot for SD memory cards that admits a maximum of 128 GB. Galaxy Note 4 has a superior battery duration than Haier A67, because it has a 3220mAh battery capacity instead of 850mAh. The Galaxy Note 4 takes greater photographs and videos than Haier A67, because it has a back facing camera with much more mega-pixels.
Galaxy Note 4 not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.