| Global Score | |
| 48.5 | 53.2 |
| Basic Information | |
| HTC | LG |
| Android 2.3 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-05-19 |
| -- | 4.31 x 2.32 x 0.47 inches |
| -- | 3.79 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 859.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 4.3 inches | 3.2 inches |
| 540 x 960 pixels | 320 x 480 pixels |
| S-LCD | IPS LCD |
| 256 pixels per inch | 180 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.4 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 200 8210 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| Yes GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 7.65 | 8.01 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 8.00 MP | 3.00 MP |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 800 x 480 video resolution |
| 5.94 | 5.06 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 4.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1540mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 350 hours standby time 5 hours talk time |
| 1.36 | 3.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The LG L35 has a score of 53.2, which is just a bit better than HTC Desire HD2's overall score of 48.5. Both of these devices have Android operating system, but the LG L35 has a newer 4.4.2 version and HTC Desire HD2 has Android 2.3 version. The LG L35 counts with just a bit better performance than HTC Desire HD2, and although they both have a Dual-Core CPU, the LG L35 also has an additional GPU.
HTC Desire HD2 has a little more vivid screen than LG L35, because it has a way higher 960 x 540 resolution, a way bigger screen and a better count of pixels per screen inch. The HTC Desire HD2 has a superior camera than LG L35, because it has a much higher (Full HD) video definition and a camera with a much higher resolution.
LG L35 features a better storage for apps and games than HTC Desire HD2, although it has less internal storage capacity. The LG L35 counts with a much longer battery life than HTC Desire HD2.
In addition to being the best phone between the ones we are comparing, the LG L35 is also a bargain compared to the other phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.