| Global Score | |
| 48.5 | 53.1 |
| Basic Information | |
| HTC | LG |
| Android 2.3 | Android 2.3.4 |
| -- | 2011-08-22 |
| -- | 4.82 x 2.46 x 0.38 inches |
| -- | 3.77 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 859.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| 4.3 inches | 3.8 inches |
| 540 x 960 pixels | 480 x 800 pixels |
| S-LCD | Ultra AMOLED |
| 256 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.4 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB (333 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 7.65 | 7.56 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 1 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 2.72 |
| Camera | |
| 8.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 5.94 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1500mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 400 hours standby time 5 hours talk time |
| 1.36 | 3.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
LG Optimus Sol is just a bit better than the HTC Desire HD2, with a general score of 53.1 against 48.5. Both of these devices use Android OS (Operating System), but the LG Optimus Sol has 2.3.4 version and HTC Desire HD2 has Android 2.3, so it counts with some extra features and performance optimizations.
The HTC Desire HD2 and the LG Optimus Sol have incredibly similar displays, although the LG Optimus Sol has a little lower 800 x 480 resolution, a little smaller display and a little worse pixels amount per display inch. HTC Desire HD2 features a little bit better processing power than LG Optimus Sol, because although it has doesn't have an extra graphics processor, it also counts with a higher number of faster cores.
HTC Desire HD2 has a much better storage to install games and applications than LG Optimus Sol, because although it has no SD card slot, it also counts with 7 GB more internal storage. LG Optimus Sol has a very superior battery lifetime than HTC Desire HD2. The LG Optimus Sol counts with a better camera than HTC Desire HD2, although it has a lot less mega pixels resolution camera and a lot worse 1280x720 (HD) video resolution.
The LG Optimus Sol not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other ones, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.