| Global Score | |
| 48.5 | 53.1 |
| Basic Information | |
| HTC | Samsung |
| Android 2.3 | Android 2.3 |
| -- | 2011-06-01 |
| -- | 4.70 x 2.30 x 0.50 inches |
| -- | 4.40 ounces |
| -- | Black |
| $ 859.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 4.3 inches | 3.5 inches |
| 540 x 960 pixels | 480 x 800 pixels |
| S-LCD | TFT |
| 256 pixels per inch | 267 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.4 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 3 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX540 (200 MHz) GPU |
| 7.65 | 7.47 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | -- |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 1.32 |
| Camera | |
| 8.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 720 x 480 (30 fps) video resolution |
| 5.94 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1500mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 350 hours standby time 6.5 hours talk time |
| 1.36 | 3.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Exhibit 4G has a global score of 53.1, which is a little bit better than the HTC Desire HD2's overall score of 48.5. Both of these phones have the same Android 2.3 OS (Operating System), so you shouldn't perceive any difference regarding that. HTC Desire HD2 features a slightly better looking display than Samsung Exhibit 4G, because although it has a just a bit lower amount of pixels per screen inch, it also counts with a larger screen and a bit higher 960 x 540 resolution.
HTC Desire HD2 counts with a very superior memory capacity to install games and applications than Samsung Exhibit 4G, although it has no slot for SD memory cards. The HTC Desire HD2 counts with a bit better CPU than Samsung Exhibit 4G, because although it has doesn't have an extra graphics processor, it also counts with a larger number of faster cores.
The Samsung Exhibit 4G captures a little bit better photos and videos than HTC Desire HD2, although it has a way worse video resolution and a camera with a much worse 3 MP resolution. Samsung Exhibit 4G features a very superior battery life than HTC Desire HD2.
Samsung Exhibit 4G is not only the best devices in our current comparison, but it's also by far the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.