| Global Score | |
| 72.3 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | HTC |
| HarmonyOS | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum and Glass | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| 441 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.3 |
| Performance | |
| Kirin chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.47 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 7 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC One M9 has a score of 77.7, which is slightly better than the Huawei Mate 70 Pro (Rumored)'s score of 72.3. HTC One M9 has Android 5.0 OS, and Huawei Mate 70 Pro (Rumored) counts with HarmonyOS OS. HTC One M9 features a lot better hardware performance than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has 9 GB less RAM memory, and they both have the same number of cores, the HTC One M9 also counts with a 64-bit processing unit and an additional graphics processor.
The HTC One M9 features a way better display than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a way worse 1920 x 1080 resolution and a lot smaller screen, they both have a higher number of pixels per inch in the screen. The HTC One M9 takes much clearer pictures and videos than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a lot less mega-pixels back-facing camera.
The Huawei Mate 70 Pro (Rumored) counts with a very superior storage capacity for apps and games than HTC One M9, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 224 GB more internal memory. Huawei Mate 70 Pro (Rumored) counts with a much better battery performance than HTC One M9, because it has a 76% more battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.