| Global Score | |
| 72.3 | 79.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Huawei |
| HarmonyOS | Android 10 |
| -- | 2020-09-28 |
| -- | 6.52 x 3.03 x 0.36 inches |
| -- | 7.27 ounces |
| -- | Blush gold, Crush green and Midnight black |
| Aluminum and Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 441 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 7.7 | 8 |
| Performance | |
| Kirin chipset | HiSilicon Kirin 710A chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G51 MP4 GPU |
| 6.21 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.47 | 11.33 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 7 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 6.8 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei P Smart (2021) has an overall score of 79.2, which is just a bit better than the Huawei Mate 70 Pro (Rumored)'s global score of 72.3. Huawei P Smart (2021) comes with Android 10 operating system, and Huawei Mate 70 Pro (Rumored) works with HarmonyOS operating system.
The Huawei P Smart (2021) counts with just a bit better screen than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a little bit smaller screen, a little bit lower screen pixels density and a bit lower resolution of 1080 x 2400. The Huawei P Smart (2021) has just a bit bigger storage for games and applications than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has just 128 GB internal memory, it also counts with an external SD slot that supports up to 512 GB.
Huawei P Smart (2021) counts with a way better hardware performance than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores. Huawei P Smart (2021)'s battery performance is just as good as the battery life in Huawei Mate 70 Pro (Rumored). The Huawei P Smart (2021) captures greater photographs and videos than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a less mega-pixels back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.