| Global Score | |
| 72.3 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | LG |
| HarmonyOS | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum and Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 441 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 10 |
| Performance | |
| Kirin chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.47 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 7 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is a little bit better than the Huawei Mate 70 Pro (Rumored), with a 76.4 score against 72.3. The LG G3 comes with Android 5.0 operating system, while Huawei Mate 70 Pro (Rumored) works with HarmonyOS operating system. The LG G3 counts with a very superior processing unit than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has less processing cores (although faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit.
LG G3 has a way better looking display than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has a little smaller display, it also counts with a just a bit greater pixels amount per inch of screen and a little bit higher resolution of 2560 x 1440. The LG G3 features a superior camera than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a much less megapixels resolution back camera.
The Huawei Mate 70 Pro (Rumored) features a very superior memory capacity for games and applications than LG G3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory. Huawei Mate 70 Pro (Rumored) counts with a way better battery duration than LG G3, because it has 5000mAh of battery capacity instead of 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.