| Global Score | |
| 72.3 | 87.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| HarmonyOS | Android 11 |
| -- | 2021-08-19 |
| -- | 6.53 x 2.99 x 0.32 inches |
| -- | 6.53 ounces |
| -- | Electric Graphite and Lagoon Green |
| Aluminum and Glass | Plastic |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| OLED | OLED |
| 441 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 7.7 | 8 |
| Performance | |
| Kirin chipset | MediaTek Dimensity 720 MT6853V/ZA (7 nm) chipset |
| processor | Cortex-A76, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G57 MC3 GPU |
| 6.21 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 108.00 MP + 32.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (120 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 8.47 | 12.87 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 7 | 10.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 6.8 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola Edge 20 Lite is way better than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), with a global score of 87.1 against 72.3. The Motorola Edge 20 Lite comes with Android 11 operating system, while Huawei Mate 70 Pro (Rumored) works with HarmonyOS operating system. Motorola Edge 20 Lite features a much greater hardware performance than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cpu cores.
Motorola Edge 20 Lite counts with a little sharper screen than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a little bit worse resolution of 1080 x 2400, a just a bit worse quantity of pixels per inch in the screen and a little smaller screen. Motorola Edge 20 Lite captures much clearer videos and photos than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because it has a much better resolution back facing camera.
Motorola Edge 20 Lite features a slightly bigger memory to install games and applications than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with a slot for an external memory card that allows up to 512 GB. Motorola Edge 20 Lite's battery duration is very similar to the battery duration in Huawei Mate 70 Pro (Rumored).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.