| Global Score | |
| 72.3 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum and Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| 441 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 8.9 |
| Performance | |
| Kirin chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.47 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 7 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is better than the Huawei Mate 70 Pro (Rumored), having an 81.2 score against 72.3. Samsung Galaxy Note 3 comes with Android 5.0 operating system, and Huawei Mate 70 Pro (Rumored) comes with HarmonyOS operating system. Galaxy Note 3 features a more vivid display than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a lot worse resolution of 1920 x 1080px, a little smaller display and a little less pixels per inch of screen.
Galaxy Note 3 has a much better processing power than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has 4 less cores (but faster) and 9 GB less RAM, it also counts with an extra graphics processing unit. The Huawei Mate 70 Pro (Rumored) features much more storage capacity for applications and games than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Huawei Mate 70 Pro (Rumored) counts with a very superior battery life than Samsung Galaxy Note 3, because it has a 56% bigger battery size. Galaxy Note 3 takes much clearer videos and photos than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a way lower 13 megapixels resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.