| Global Score | |
| 72.3 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum and Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2720 x 1260 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| 441 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.5 |
| Performance | |
| Kirin chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 8.47 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 7 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 4 is better than the Huawei Mate 70 Pro (Rumored), getting an 81.6 score against 72.3. The Samsung Galaxy Note 4 works with Android 5.0 operating system, and Huawei Mate 70 Pro (Rumored) works with HarmonyOS operating system. Samsung Galaxy Note 4 features a much better performing processing unit than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has 4 less cpu cores (although they are faster) and a lower amount of RAM, it also counts with an additional graphics co-processor.
The Samsung Galaxy Note 4 features a much more vibrant display than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), because although it has a little smaller display, it also counts with a quite higher display density and a slightly better 2560 x 1440 resolution. Huawei Mate 70 Pro (Rumored) has a much greater storage for apps and games than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 224 GB more internal storage.
The Galaxy Note 4 captures much better photos and videos than Huawei Mate 70 Pro (Rumored), although it has a back camera with a much worse resolution. The Huawei Mate 70 Pro (Rumored) has a very superior battery performance than Galaxy Note 4, because it has a 5000mAh battery capacity against 3220mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.