| Global Score | |
| 80 | 77 |
| Basic Information | |
| Huawei | Huawei |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-04-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.02 x 2.86 x 0.29 inches |
| 7.97 ounces | 5.61 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and White |
| Aluminum | Glass |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 491.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2312 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 412 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | HiSilicon Kirin 710 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G51 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 24.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.13 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3340mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra has a general score of 80, which is just a bit better than the Huawei P30 Lite's 77 overall score. Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, while Huawei P30 Lite comes with Android 9.0 Pie OS. Although Huawei Pura 70 Ultra is way newer than Huawei P30 Lite, it is somewhat thicker and heavier.
Huawei Pura 70 Ultra has a lot better screen than Huawei P30 Lite, because it has a bit bigger display, a better resolution of 1280 x 2844 pixels and a just a bit better display density. The Huawei Pura 70 Ultra features a much bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei P30 Lite, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory.
The Huawei P30 Lite features a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM, they both have 8 cpu cores. The Huawei P30 Lite counts with a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra. The Huawei Pura 70 Ultra shoots just a bit better photos and videos than Huawei P30 Lite, because it has a back-facing camera with much more megapixels, a much higher video quality and a larger diafragm aperture.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.