| Global Score | |
| 80 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | LG |
| Android, EMUI UI | Android 5.0, 4.4.2 |
| 2024-04-29 | 2014-05-27 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 5.26 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 10 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.40 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the LG G3, getting an 80 score against 76.4. Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and LG G3 has Android 5.0 OS. Huawei Pura 70 Ultra's body is notably newer and just a bit thinner, but also heavier than LG G3. The LG G3 features just a bit better display than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a little smaller display and much less brightness, it also counts with a slightly better 2560 x 1440 resolution and a quite higher display density.
LG G3 features a much better performing processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has 4 less cpu cores (although they are faster) and a lower amount of RAM, it also counts with an additional graphics co-processor. Huawei Pura 70 Ultra has a much greater storage for apps and games than LG G3, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 480 GB more internal storage.
LG G3 and Huawei Pura 70 Ultra count with very similar cameras, although the LG G3 has a much less mega-pixels back-facing camera, a worse (4K) video definition and a much smaller aperture which is not nice for shooting photographs and/or video in poorly lited environments. The LG G3 has a very superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.