| Global Score | |
| 80 | 77.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2021-06-17 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.69 x 3.08 x 0.43 inches |
| 7.97 ounces | 8.18 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and Forged Green |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 11.22 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Motorola Defy (2021), with a global score of 80 against 77.2. The Huawei Pura 70 Ultra body is incredibly newer, a little bit lighter and much thinner than Motorola Defy (2021). The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system, and Motorola Defy (2021) has Android 11 operating system.
Motorola Defy (2021) features a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. Huawei Pura 70 Ultra counts with a way better display than Motorola Defy (2021), because it has a lot higher resolution of 1280 x 2844, a little bigger screen and a much better quantity of pixels per inch in the display.
The Motorola Defy (2021) shoots much better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot lower (Full HD) video resolution, a back camera with a lower 48 MP resolution and a smaller diafragm aperture which is not so good for low-light captures and videos. Huawei Pura 70 Ultra has a way bigger memory capacity for games and applications than Motorola Defy (2021), because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Motorola Defy (2021) features a much longer battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.