| Global Score | |
| 80 | 89.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-05-14 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.36 x 2.80 x 0.37 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Midnight magenta and Solar black |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 544.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | OLED |
| 459 pixels per inch | 385 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765 SM7250-AA chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 18.58 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 13.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola edge is much better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting a overall score of 89.6 against 80. The Motorola edge design is somewhat lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, but it is thicker and was released 4 years before. The Motorola edge has Android 10 OS, while Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS.
The Motorola edge has a much better performing processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better display than Motorola edge, because it has a higher resolution of 1280 x 2844px, a little bigger screen and a just a little better pixel density.
The Motorola edge takes much clearer photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller aperture which is not good for taking photographs or video in low light situations, and they both have the same 3840x2160 video definition and the same video frame rates, the Motorola edge also counts with a camera with a way better resolution.
Motorola edge features just a bit more memory for apps and games than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has just 256 GB internal storage, it also counts with a slot for SD memory cards that supports up to 1000 GB. The Motorola edge features a very superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.