| Global Score | |
| 80 | 87.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-08-19 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.53 x 2.99 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.53 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Electric Graphite and Lagoon Green |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | OLED |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Dimensity 720 MT6853V/ZA (7 nm) chipset |
| processor | Cortex-A76, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G57 MC3 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 108.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (120 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.87 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 10.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola Edge 20 Lite has a general score of 87.1, which is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra's global score of 80. The Motorola Edge 20 Lite construction is somewhat lighter and a bit thinner than Huawei Pura 70 Ultra, although it was released many years before. The Motorola Edge 20 Lite counts with Android 11 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much more vibrant display than Motorola Edge 20 Lite, because it has a better 1280 x 2844px resolution, a bit larger display and a little greater screen density. The Huawei Pura 70 Ultra has much more memory to install applications and games or saving photos and videos than Motorola Edge 20 Lite, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal memory.
The Motorola Edge 20 Lite counts with a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have 8 processing cores. Motorola Edge 20 Lite features a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra. Motorola Edge 20 Lite takes way better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller camera aperture which is not favorable for capturing photos and videos in low light environments, and they both have the same 3840x2160 (4K) video resolution and the same video frame rate, the Motorola Edge 20 Lite also counts with a lot higher 108 megapixels resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.