| Global Score | |
| 80 | 81.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-12-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.54 x 3.00 x 0.39 inches |
| 7.97 ounces | 7.48 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Frosted silver and Volcanic grey |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | LTPS |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 750G SM7225 chipset |
| processor | Kryo 570, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 12.98 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Motorola Moto G 5G has a score of 81.5, which is a bit better than Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. The Motorola Moto G 5G is a incredibly older and thicker phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Motorola could make it just a little bit lighter anyway. Motorola Moto G 5G has Android 10 OS, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper screen than Moto G 5G, because it has a little larger screen, a just a little better pixels number per inch in the screen and a higher 1280 x 2844px resolution. The Motorola Moto G 5G counts with an extremely better CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB less RAM memory, they both have the same number of cores.
Huawei Pura 70 Ultra has a superior memory for applications, games, photos and videos than Motorola Moto G 5G, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage. Moto G 5G has a much better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video resolution, a lower 48 mega pixels resolution back camera and a smaller diafragm aperture.
The Moto G 5G counts with a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.