| Global Score | |
| 80 | 82.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2020-07-08 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.61 x 2.91 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.30 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Surfing blue |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2520 x 1080 pixels |
| -- | LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765 SM7250-AA chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 12.98 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Moto G 5G Plus has an overall score of 82.6, which is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. Despite of the fact Moto G 5G Plus is way older and a little bit thicker than Huawei Pura 70 Ultra, it's body is still just a little bit lighter. The Motorola Moto G 5G Plus features a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have 8 CPU cores.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a way better display than Motorola Moto G 5G Plus, because it has a just a bit higher pixels density, a bit higher resolution of 1280 x 2844 pixels and a quite larger display. Huawei Pura 70 Ultra features a much greater storage to install games and applications than Moto G 5G Plus, because although it has no external memory slot, it also counts with 512 GB internal memory.
Moto G 5G Plus has a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra. Motorola Moto G 5G Plus captures much clearer photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lesser mega-pixels back camera, a tinier aperture which is not recommended for capturing images or videos in low light situations and a lower video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.