| Global Score | |
| 80 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 7.97 ounces | 7.02 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Smoke black |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2300 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is a little bit better than the Moto G Power's score of 76.1. Huawei Pura 70 Ultra's design is a lot newer and somewhat thinner, but heavier than the Moto G Power. Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, and Moto G Power counts with Android 11 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much more vibrant display than Motorola Moto G Power, because it has a just a bit greater display density, a little bit larger screen and a higher 1280 x 2844 resolution. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much greater memory capacity to install games and applications than Moto G Power, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Motorola Moto G Power counts with a much more powerful CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 processing cores. The Moto G Power has a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot lower resolution camera in the back, a smaller diafragm aperture and a lower 3840x2160 (4K) video resolution.
The Motorola Moto G Power features a way better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.