| Global Score | |
| 80 | 76.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2021-01-14 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.51 x 2.99 x 0.37 inches |
| 7.97 ounces | 7.28 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Flash gray, Glowing blue (retail only) and Polar silver (retail only) |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 266 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than the Moto G Power (2021), having a score of 80 against 76.5. Huawei Pura 70 Ultra is a noticeably newer and thinner cellphone than Moto G Power (2021), but it's a little heavier. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much more vibrant display than Motorola Moto G Power (2021), because it has much more pixels per screen inch, a much higher 1280 x 2844 resolution and a bit larger display.
The Moto G Power (2021) counts with a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a very superior storage to install applications and games than Moto G Power (2021), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 448 GB more internal memory capacity.
Moto G Power (2021) counts with a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Motorola Moto G Power (2021) counts with a better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back camera with less mega-pixels, a lot worse 1920x1080 (Full HD) video quality and a tinier aperture which is not recommended for low light photos.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.