| Global Score | |
| 80 | 79.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2021-01-14 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.69 x 3.07 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.51 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Aurora black and Aurora white |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 387 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 678 SM6150-AC chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than the Moto G Stylus (2021), having an 80 score against 79.3. Although the Huawei Pura 70 Ultra is just a little heavier than the Moto G Stylus (2021), it's a bit thinner and extremely newer. Huawei Pura 70 Ultra has a lot better looking screen than Motorola Moto G Stylus (2021), and although they both have a display with the same size, the Huawei Pura 70 Ultra also has a little higher pixel density and a better 1280 x 2844px resolution.
Huawei Pura 70 Ultra features a lot bigger storage for games and applications than Motorola Moto G Stylus (2021), because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage. Motorola Moto G Stylus (2021) has a much better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The Moto G Stylus (2021) takes better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse (4K) video resolution, a lower resolution camera and a tinier camera aperture. The Moto G Stylus (2021) features a very superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.