| Global Score | |
| 80 | 78.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2021-02-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.50 x 2.98 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 7.05 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Pastel sky and Phantom black |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 chipset |
| processor | Kryo 260, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.89 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than Motorola Moto G30, with a overall score of 80 against 78.1. The Huawei Pura 70 Ultra is a notably newer and just a bit thinner cellphone than Motorola Moto G30, but it is somewhat heavier. Motorola Moto G30 counts with a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have 8 processing cores.
Huawei Pura 70 Ultra has a much more vibrant screen than Motorola Moto G30, because it has a little larger screen, a way higher resolution of 1280 x 2844px and a lot greater amount of pixels per inch of display. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much greater memory for applications, games, photos and videos than Motorola Moto G30, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory.
The Motorola Moto G30 takes much clearer pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier camera aperture which is not good for taking images or video in poorly lited environments, and they both have the same video frame rate and the same (Full HD) video quality, the Motorola Moto G30 also counts with a camera with way more mega pixels.
The Moto G30 has a much longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.